# MC20XS4200BAFKR2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC20XS4200BAFKR2
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc20xs4200bafkr2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc20xs4200bafkr2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/8-/15/568-15060-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Fault Protection:** Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
- **Features:** Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
- **Interface:** SPI
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output Configuration:** High Side
- **Output Type:** N-Channel
- **Ratio:** 1:1
- **Rds On (Typ):** 20mOhm (Max)
- **Supplier Device Package:** 23-PQFN (12x12)
- **Switch Type:** General Purpose
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V