# MC17XSG500EK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC17XSG500EK
- **Manufacturer:** NXP Semiconductors
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc17xsg500ek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc17xsg500ek#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5A
- **Fault Protection:** Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature
- **Features:** Internal PWM
- **Interface:** SPI
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output Configuration:** High Side
- **Output Type:** N-Channel
- **Ratio:** 1:1
- **Rds On (Typ):** 17mOhm
- **Supplier Device Package:** 32-HSOP
- **Switch Type:** General Purpose
- **Voltage:** 4.5V ~ 5.5V