# MC12FA151G-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC12FA151G-F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc12fa151g-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc12fa151g-f#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/44/338-4455-6-ND.pdf
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 150 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 100 V