# MC10XS3412CHFK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC10XS3412CHFK
- **Manufacturer:** Freescale Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Power Distribution Switches, Load Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc10xs3412chfk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc10xs3412chfk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Fault Protection:** Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
- **Features:** Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
- **Interface:** SPI
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 4
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C (TJ)
- **Output Configuration:** High Side
- **Output Type:** N-Channel
- **Ratio:** 1:1
- **Rds On (Typ):** 10mOhm, 12mOhm
- **Supplier Device Package:** 24-PQFN (12x12)
- **Switch Type:** General Purpose
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V