# MC102525002JE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC102525002JE
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc102525002je
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc102525002je#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Inductive
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 1.5W
- **Resistance:** 50 kΩ
- **Size:** 0.500" L x 0.250" W (12.70mm x 6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%