# MC101821003J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC101821003J
- **Manufacturer:** Ohmite
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc101821003j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc101821003j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** High Voltage, Non-Inductive
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 180°C
- **Power (Watts):** 0.75W, 3/4W
- **Resistance:** 100 kΩ
- **Size:** 0.250" L x 0.250" W (6.35mm x 6.35mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%