# MC08EA220G-TF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC08EA220G-TF
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc08ea220g-tf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc08ea220g-tf#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/33/8-/44/338-4455-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/85/2275853-338-1099-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 22 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 100 V