# MC-306 32.7680K-K5 ROHS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC-306 32.7680K-K5 ROHS
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc-306-32-7680k-k5-rohs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc-306-32-7680k-k5-rohs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Height:** 0.100" (2.54mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.315" L x 0.126" W (8.00mm x 3.20mm)