# MC-146 32.7680KA-AC0:PURE SN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MC-146 32.7680KA-AC0:PURE SN
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mc-146-32-7680ka-ac0-pure-sn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mc-146-32-7680ka-ac0-pure-sn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R4/09/SER4091DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 65 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.264" L x 0.059" W (6.70mm x 1.50mm)