# MBRT20030R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRT20030R
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrt20030r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrt20030r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA @ 20 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Anode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Three Tower
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 750 mV @ 100 A