# MBRJL30100CT-BP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRJL30100CT-BP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrjl30100ct-bp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrjl30100ct-bp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-262
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 770 mV @ 15 A