# MBRH20040L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRH20040L
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrh20040l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrh20040l#rfq
## Technical Specifications
- **Current:** 200A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D-67
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 600 mV @ 200 A