# MBRH15030L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRH15030L
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrh15030l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrh15030l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/44/30/8144306-1242-1067-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** D-67
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 580 mV @ 150 A