# MBRF20200CTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRF20200CTR
- **Manufacturer:** SMC Diode Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrf20200ctr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrf20200ctr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Anode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** ITO-220AB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 950 mV @ 20 A