# MBRF20060
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRF20060
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrf20060
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrf20060#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1 mA @ 60 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-244AB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 750 mV @ 100 A