Part Number: MBRF10H100CT Manufacturer: Taiwan Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mbrf10h100ct RFQ URL: https://distyparts.com/product/mbrf10h100ct#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/62/8119627-1801-MBRF20200CT-ND.jpg Summary: MBRF10H100CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Taiwan Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MBRF10H100CT is a diodes - rectifiers - arrays from Taiwan Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: ITO-220AB Technology: Schottky Voltage: 950 mV @ 10 A Distributor Offers: 1. ACK ELEKTRONIK | Stock: 43 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 43 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/taiwan-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mbrf10h100ct