# MBRB20200CT-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBRB20200CT-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbrb20200ct-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbrb20200ct-13#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 A @ 200 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-263
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 890 mV @ 10 A