Part Number: MBR40040CTL Manufacturer: GeneSiC Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mbr40040ctl RFQ URL: https://distyparts.com/product/mbr40040ctl#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/22/02/8122022-1242-1089-ND.jpg Summary: MBR40040CTL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GeneSiC Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MBR40040CTL is a diodes - rectifiers - arrays from GeneSiC Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 3 mA @ 40 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: Twin Tower Technology: Schottky Voltage: 600 mV @ 200 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/genesic-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mbr40040ctl