# MBR400150CTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBR400150CTR
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbr400150ctr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbr400150ctr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/22/02/8122022-1242-1089-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA @ 150 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Anode
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** Twin Tower
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 880 mV @ 200 A