# MBR30H100CTG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBR30H100CTG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbr30h100ctg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbr30h100ctg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 800 mV @ 15 A