Part Number: MBR30H100CT Manufacturer: On Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mbr30h100ct RFQ URL: https://distyparts.com/product/mbr30h100ct#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/MB/RF/30/MBRF30H100CTGOS-ND.pdf Summary: MBR30H100CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by On Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MBR30H100CT is a diodes - rectifiers - arrays from On Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 4.5 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: 175°C (Max) Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220 Technology: Schottky Voltage: 800 mV @ 15 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/on-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mbr30h100ct