Part Number: MBR30100CT Manufacturer: Diotec Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mbr30100ct-4 RFQ URL: https://distyparts.com/product/mbr30100ct-4#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/27/81/8127817-2721-MBR30150CT-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/96/-S/2796-SBCT30200-ND.jpg Summary: MBR30100CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Diotec Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MBR30100CT is a diodes - rectifiers - arrays from Diotec Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 50 A @ 100 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -50°C ~ 175°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220AB Technology: Schottky Voltage: 850 mV @ 15 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/diotec-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mbr30100ct-4