# MBR2X120A150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBR2X120A150
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbr2x120a150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbr2x120a150#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/19/96/8119968-1242-1297-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3 mA @ 150 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOT-227
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 880 mV @ 120 A