Part Number: MBR20080CT Manufacturer: GeneSiC Semiconductor Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/mbr20080ct RFQ URL: https://distyparts.com/product/mbr20080ct#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/26/79/8126791-MBR200100CTGN-ND.pdf Summary: MBR20080CT is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by GeneSiC Semiconductor and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: MBR20080CT is a diodes - rectifiers - arrays from GeneSiC Semiconductor. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 5 mA @ 20 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Chassis Mount Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: Twin Tower Technology: Schottky Voltage: 840 mV @ 100 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/genesic-semiconductor Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/mbr20080ct