# MBR10100CTF-E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBR10100CTF-E1
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbr10100ctf-e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbr10100ctf-e1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50 A @ 100 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220F-3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 840 mV @ 5 A