# MBKK1608H4R7M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBKK1608H4R7M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbkk1608h4r7m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbkk1608h4r7m#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/47/587-4739-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/47/587-4737-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 370mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 730mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** Â±20%