# MBC350-1T48L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBC350-1T48L
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbc350-1t48l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbc350-1t48l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/07/12450737-179-2831-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 4.17 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 200W (350W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV