# MBB-VM-10-93-30-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBB-VM-10-93-30-ST
- **Manufacturer:** Carlisle Interconnect Technologies
- **Category:** Card Edge Connectors
- **Subcategory:** Edgeboard Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mbb-vm-10-93-30-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mbb-vm-10-93-30-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Card Thickness:** 0.093" (2.36mm)
- **Card Type:** Non Specified - Dual Edge
- **Color:** Black
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0µin (0.76µm)
- **Contact Type:** Cantilever
- **Features:** Board Guide, Solder Retention
- **Gender:** Female
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 20
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)