# MBA4436-12P/2.0 A2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBA4436-12P/2.0 A2
- **Manufacturer:** Malico Inc.
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Heat Sinks
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mba4436-12p-2-0-a2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mba4436-12p-2-0-a2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Attachment Method:** Clip
- **Fin Height:** 0.472" (12.00mm)
- **Length:** 1.732" (44.00mm)
- **Material:** Aluminum Alloy
- **Material Finish:** Black Anodized
- **Package Cooled:** BGA
- **Shape:** Rectangular, Pin Fins
- **Type:** Top Mount
- **Width:** 1.417" (36.00mm)