# MBA02040C6800FC100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MBA02040C6800FC100
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mba02040c6800fc100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mba02040c6800fc100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BC/32/92/BC3292TB-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/32/84/BC3284TB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.4W
- **Resistance:** 680 Ω
- **Size:** 0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%