# MB91213APMC-GS-105K5E1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MB91213APMC-GS-105K5E1
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mb91213apmc-gs-105k5e1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mb91213apmc-gs-105k5e1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, LINbus, SPI, UART/USART
- **Core Processor:** FR60Lite RISC
- **Core Size:** 32-Bit Single-Core
- **Data Converters:** A/D 32x10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 118
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** DMA, WDT
- **Program Memory Size:** 544KB (544K x 8)
- **Program Memory Type:** Mask ROM
- **RAM Size:** 24K x 8
- **Speed:** 40MHz
- **Supplier Device Package:** 144-LQFP (20x20)
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V