# MB90F947APQCR-C0024ER
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MB90F947APQCR-C0024ER
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mb90f947apqcr-c0024er
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mb90f947apqcr-c0024er#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** CANbus, I²C, LINbus, SCI, Serial I/O, UART/USART
- **Core Processor:** F²MC-16LX
- **Core Size:** 16-Bit
- **Data Converters:** A/D 15x8/10b
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 82
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** POR, PWM, WDT
- **Program Memory Size:** 128KB (128K x 8)
- **Program Memory Type:** FLASH
- **RAM Size:** 6K x 8
- **Speed:** 24MHz
- **Supplier Device Package:** 100-PQFP (14x20)
- **Voltage:** 3.5V ~ 5.5V