# MB7469-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MB7469-100
- **Manufacturer:** MaxBotix Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Ultrasonic Receivers, Transmitters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mb7469-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mb7469-100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Angle:** 11°
- **Frequency:** 42kHz
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 65°C (TA)
- **Type:** Transmitter, Receiver
- **Voltage:** 10 V ~ 32 V