# MB6010L12B-RSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MB6010L12B-RSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mb6010l12b-rsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mb6010l12b-rsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/76/8507763-1570-1687-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 9.4 CFM (0.263m³/min)
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 19.0dB(A)
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.040 in H2O (10.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.059 lb (26.76 g)
- **Width:** 10.20mm