# MAX7603S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX7603S
- **Manufacturer:** PCTEL, Inc.
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max7603s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max7603s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** ISM, WLAN
- **Frequency (Center:** 815MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 760MHz ~ 870MHz
- **Gain:** 3dBi
- **Height (Max):** 14.000" (355.60mm)
- **Mounting Type:** Magnetic
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 100 W