# MAX4837ETT33BD3+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX4837ETT33BD3+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max4837ett33bd3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max4837ett33bd3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Enable, Reset, Soft Start
- **Current:** 150 µA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
- **Supplier Device Package:** 6-TDFN-EP (3x3)
- **Voltage:** 5.5V
- **Voltage Dropout (Max):** 0.33V @ 500mA