# MAX22502EATC+
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX22502EATC+
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Interface
- **Subcategory:** Drivers, Receivers, Transceivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max22502eatc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max22502eatc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Data Rate:** 100Mbps
- **Duplex:** Full
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Drivers:** 1/1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Protocol:** RS422, RS485
- **Receiver Hysteresis:** 250 mV
- **Supplier Device Package:** 12-TDFN (3x3)
- **Type:** Transceiver
- **Voltage:** 3V ~ 5.5V