# MAX20090BATP/VY+T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX20090BATP/VY+T
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max20090batp-vy-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max20090batp-vy-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, Commercial & Industrial Lighting
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Frequency:** 200kHz ~ 2.2MHz
- **Internal Switch(s):** No
- **Mounting Type:** Surface Mount, Wettable Flank
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 20-TQFN-EP (4x4)
- **Topology:** SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
- **Type:** DC DC Controller
- **Voltage:** 5V