# MAX20059ATCA/VY+T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX20059ATCA/VY+T
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max20059atca-vy-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max20059atca-vy-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 200kHz ~ 2.033MHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount, Wettable Flank
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TA)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Adjustable
- **Supplier Device Package:** 12-TDFN-EP (3x3)
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 4.5V