# MAX17501GTEVKIT#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX17501GTEVKIT#
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max17501gtevkit
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max17501gtevkit#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 500mA
- **Frequency:** 600kHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MAX17501G
- **Voltage:** 14V ~ 60V