# MAX17501BTEVKIT#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAX17501BTEVKIT#
- **Manufacturer:** Analog Devices Inc./Maxim Integrated
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/max17501btevkit
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/max17501btevkit#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 500mA
- **Frequency:** 600kHz
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Regulator Topology:** Buck
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Utilized IC:** MAX17501B
- **Voltage:** 6V ~ 60V