# MASW-011041-TR0500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MASW-011041-TR0500
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/masw-011041-tr0500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/masw-011041-tr0500#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/65/-1/1465-1505-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SP3T
- **Frequency Range:** 50MHz ~ 1GHz
- **Impedance:** 50Ohm
- **Insertion Loss:** 0.5dB
- **Isolation:** 40dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 20-HQFN (9x9)
- **Test Frequency:** 1GHz
- **Voltage:** 100V