# MART65KP48CAE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MART65KP48CAE3
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mart65kp48cae3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mart65kp48cae3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 836A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TA)
- **Power:** 65000W (65kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** Case 5A (DO-204AR)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 77.7V