# MART100KP45CAE3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MART100KP45CAE3
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mart100kp45cae3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mart100kp45cae3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/25/41/95/2541954-1086-3403-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 100000W (100kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** Case 5A (DO-204AR)
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 88.5V