# MAR-120-AAA-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAR-120-AAA-D
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Monitor - Relay Output
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mar-120-aaa-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mar-120-aaa-d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 120VAC
- **Delay Time:** 2 Sec ~ 120 Sec
- **Mounting Type:** Socketable
- **Output Type:** Relay
- **Trip Range:** 70 ~ 100V AC
- **Trip Status:** Energized High/Low
- **Type:** Voltage Sensing AC
- **Voltage:** 120VAC