# MAPM-020512-040C00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAPM-020512-040C00
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/mapm-020512-040c00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/mapm-020512-040c00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/47/07/14470799-1465-1128-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Frequency:** 20MHz ~ 512MHz
- **Gain:** 8dB
- **Mounting Type:** Through Hole
- **P1dB:** 46dBm
- **RF Type:** General Purpose
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 28V