# MAP80-4002G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAP80-4002G
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/map80-4002g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/map80-4002g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/97/12449728-179-2989-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 1 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 80W
- **Size:** 7.20" L x 4.20" W x 1.80" H (182.9mm x 106.7mm x 45.7mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V