# MAP55-4003
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAP55-4003
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/map55-4003
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/map55-4003#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/97/12449716-179-2986-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 500 mA
- **Efficiency:** 73%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 55W
- **Size:** 6.00" L x 3.27" W x 1.60" H (152.4mm x 83.1mm x 40.6mm)