# MAP40-3003G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAP40-3003G
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/map40-3003g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/map40-3003g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/44/96/12449683-179-2980-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 200 mA
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 3
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 40W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)