# MAGX-002731-100L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** MAGX-002731-100L00
- **Manufacturer:** MACOM Technology Solutions
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/magx-002731-100l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/magx-002731-100l00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/05/06/8405062-1465-1092-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **Current Rating (Amps):** 4.2A
- **Frequency:** 2.7GHz ~ 3.1GHz
- **Gain:** 12dB
- **Power:** 100W
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V